Sıcak yaz günlerinde, kirazın tadını çıkarmayı herkes sever. Ancak, sapları genellikle çöpe atılır. Oysa sapı, kirazın en faydalı kısmı bile olabilir!

Uzmanlara göre kiraz sapı; iltihaplanma karşıtı, idrar söktürücü özelliklere sahip uçucu yağlar ve potasyum tuzlarını içerir. Bu nedenle gut, böbrek hastalıkları ve romatizma tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda, sakinleştirici etkiye de sahiptir.

Ayrıca; kanı temizlemek, kolesterol seviyelerini düşürmek, selülitleri gidermek ve kilo vermek için de çok iyi bir yardımcıdır. Bu nedenle, yaz aylarında kiraz yerken, saplarını atmamanızda fayda var. Kuruttuğunuz kiraz saplarını; ferahlatıcı ve lezzetli bir çay hazırlamak için kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yüksek miktarda A, B1 ve C vitaminleri içerir. Aslında, vücutta yanması zor olan yağları metabolize edebileceğine dair bazı bilgiler de vardır. Ancak, yeterli bilimsel araştırma olmadığı için bu etkisi kesin değildir. Yine de, kiraz sapının idrar söktürücü etkisi, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığı için kilo kaybı açısından fayda sağlayabilir. Bir diğer özelliği de, yüksek tansiyonu düşürerek kalp sağlığına katkı sağlayabilmesidir. Kiraz sapının bu faydalarından yararlanmak için, sabah ve akşam yemeklerden önce bir fincan tüketebilirsiniz.

Bu yazıda; kiraz sapının besin profili, potansiyel sağlık yararları ve kilo vermede size nasıl katkı sağlayabileceğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Kiraz Sapı Sağlık Yararları

Kiraz sapı, etkileyici sağlık yararları ile dikkat çekmektedir. Gelin isterseniz, kiraz sapı ile ilişkilendirilen potansiyel sağlık yararlarına birlikte göz atalım…

 • Vücudu toksinlerden arındırır

Kiraz sapı, vücuttaki toksinlerin giderilmesine yardımcı olan bitkisel özler içerir. İçerdiği antioksidan miktarı, vücudu gerçekten de iyi temizlemektedir.

 • Böbrek taşı oluşumunu önler

İltihaplanma karşıtı özellikleri ile kiraz sapı; böbrek taşı oluşumunu önleyebilir. Ayrıca, böbrekleri daha sağlıklı ve daha iyi işlev görmesini sağlayan bileşiklere ve potasyum tuzlarına sahiptir.

 • Gut hastaları için faydalıdır

Kiraz sapı, zaman zaman gut ve romatizma tedavisinde kullanılmaktadır. Her iki hastalık; vücutta eklemlerin ve bağların zayıflamasına ve şiddetli ağrılara yol açabilir. Sahip olduğu iltihaplanma karşıtı özellikleri ile kiraz sapı, düzenli olarak içildiğinde bağları, tendonları ve eklemleri güçlendirerek gut hastalığını ve romatizmayı tedavi edebilir.

 • Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur

Kolesterol probleminiz varsa, kiraz sapı çayı içmek faydalı olabilir. Günlük düzenli olarak 1-2 fincan kiraz sapı çayı tüketmek, yüksek kolesterol seviyelerini etkili bir şekilde düşürebilir.

 • Ağrı kesici özelliklere sahiptir

Bir ağrı hissettiğimizde, genellikle ağrı kesici almayı tercih ederiz. Ancak, ilaç tercih etmek yerine her zaman kiraz sapı tüketebilirsiniz. Çünkü, acıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, sinirleri güçlendirici ve sakinleştirici etkisi ile de ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Ödem atıcıdır

Kiraz sapı çayı tüketerek, ödemi kolayca atabilirsiniz. Vücudun herhangi bir yerindeki ödem, bu mucizevi sap ile tedavi edilebilir. Ayrıca, regl dönemlerinde vücutta hissedilen şişkinlik de kiraz sapı çayı ile iyileştirilebilir.

 • Kilo kaybına yardımcı olur

İçerdiği antioksidanlar, sahip olduğu iltihaplanma karşıtı özellikler ve bitkisel bileşikler ile kiraz sapı, vücuttaki fazla kiloları atmanıza yardımcı olur. Ödem atıcı özelliğinin yanı sıra, vücuttaki yağları azaltmaya da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diyet yaparken kabızlık problemi yaşayanlar için de, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

İdrar yolu enfeksiyonu, günümüzde oldukça yaygın ve bir yandan da acı verici bir sorundur. Daha şiddetli vakalarda; sık sık idrara çıkma, idrar sırasında acı, ağrı ve yanma hissetme sık görülen belirtilerdir. Ek olarak, sahip olduğu anti septik özellikler ile kiraz sapı, enfeksiyonun sakinleştirilmesi ve tedavi edilmesinde faydalı olabilir.

 • Uykuya dalmaya yardımcı olur

Kiraz sapı ile ilgili yapılan araştırmalar; vücudun doğal uyku ve uyanma düzenlerini düzenlemeye yardımcı olan bir bileşik olan melatonin açısından zengindir. Kiraz sapı çayı içmek, uyku kalitesinde iyileşme sağlayabilir.

 • Egzersiz performansını arttırır

Kiraz sapı, iltihaplanma karşıtı özellikleri ve yüksek antioksidan içeriği ile, egzersiz performansını arttırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada; kiraz sapı takviyesi kullanan sporcuların, yoğun kuvvet antrenmanlarından sonra iyileşme oranının daha fazla olduğunu buldu. Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kiraz sapları nasıl kurutulur?

 • Taze kirazları yerken, sapları bir kenara ayırın.
 • Kuru bir odada, gazetenin üzerinde ortalama 4-7 gün boyunca kurumaya bırakın.
 • Kurutulmuş sapları, hava geçirmez bir kapta ya da kavanozda saklayın.

Kiraz sapı çayı tarifi

 • Büyük bir avuç kiraz sapını, ½ litre kaynar suyun içerisine atın.
 • Yaklaşık 5 dakika kaynatın ve sonra altını kapatarak 10 dakik demlenmeye bırakın.
 • İyice süzdükten sonra, dilerseniz soğutarak ya da sıcak olarak içebilirsiniz.
 • Damak zevkinize göre daha tatlı olması için çubuk tarçın ile de lezzetlendirebilirsiniz.

Kiraz Sapı Kilo Verdirir Mi?

Besin değeri yüksek bir meyve olan kirazı tüketmek, düşük kalorili bir diyet listesinin bir parçası olarak kullanıldığında, kilo kaybına yardımcı olabilir. Kiraz sapı da; tok tutucu, ödem atıcı ve yağ yakıcı özelikleri ile kilo vermenize katkı sağlar. Gün boyunca çok fazla kalori almayı önlemek için de yemeklerden 1 saat önce, yani günde 2 kez kiraz sapı çayı içebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kiraz sapı içeren takviye kullanımının, sporcuların antrenman performansını olumlu etkilediği bilinmektedir. Egzersiz öncesi içildiğinde, performansınıza yardımcı olması ile de kilo verme sürecinde katkı sağlayabilir.

Ancak, kiraz sapı çayı da dahil olmak üzere; hiçbir bitki çayı ya da besinin kilo verme üzerinde doğrudan ve mucizevi bir etkisi olmadığı unutulmamalıdır. Sağlıklı bir diyet listesinin bir parçası olduğunda ve düzenli bir egzersiz rutini ile birleştirildiğinde, kiraz sapı çayı, kilo verme sürecinde size katkı sağlayabilir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!