Sinemaki; genellikle kilo vermek isteyenlerin sıkça tükettiği, detoks etkili popüler bir bitkidir. Yaprakları, çiçekleri ve meyveleri bitkisel bir ilaç olarak kullanılabilir. Sinemaki bitkisinin özleri ve çayı, yüzyıllardır alternatif tıpta müshil etkisi ile de kullanılmaktadır.

Antik Mısır’dan sonra Hindistan da dahil olmak üzere, bugün tüm dünya genelinde tüketilmektedir. Çoğunlukla bitki çayı olarak tüketilse de, kabızlık tedavisinde sinemaki içeren takviyeler de kullanılmaktadır. Ek olarak, bazen kilo verme etkili ilaç ve içeceklerde de kullanılmaktadır.

Bu yazıda, sinemaki bitkisinin potansiyel sağlık yararları ve kullanımına göz attıktan sonra, sinemaki çayını nasıl hazırlayabileceğinizden ve kilo vermeye etkilerinden bahsedeceğiz!

Sinemaki Bitkisi Faydaları

Sinemaki bitkisinin yaprakları, piyasadaki pek çok ünlü zayıflama çayının ana bileşenlerinden biridir. Bu bölümde, sinemaki ile ilişkilendirilen potansiyel sağlık yararlarından bahsedeceğiz:

  • Kabızlık tedavisinde kullanılabilir: Sinemaki, müshil etkisi ile bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca, sindirim sisteminin performansını da arttırır. Pek çok uzman tarafından, kabızlık için doğal bir reçete olduğu onaylanmıştır.
  • Vücudu ve mideyi temizler: Çin tıbbında kullanılan müshil özelliklerinin yanında; midede sıkışan yiyecekleri temizler, karın ağrısını azaltmak için kullanılır. Ayrıca, metabolizmayı iyileştirmek için sindirim sistemindeki toksinleri yok etme yeteneğine sahip bir bitki olarak da bilinir.
  • Hazımsızlığı giderir: Sinemaki çayı içmek; mide bulantıları, mide ekşimesi ve şişkinlik şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kilo kaybını destekler: Bağırsak hareketlerini düzenleyici ve kabızlık giderici özellikleri ile sinemaki; vücudu toksinlerden arındırır ve sindirim sistemini iyileştirir. Daha iyi bir metabolizma için iyi bir ortam yaratır. Vücudun kilo vermesine de yardımcı olur. Sıvı tüketimini arttırmak, daha az yiyecek alımı için de faydalıdır.

Sinemaki Çayı Nasıl Kullanılır?

Sinemaki, genellikle bağırsak hareketlerini hızlandırmak ve kabızlığı hafifletmek için tercih edilmektedir. Yapraklarındaki aktif bileşikler; sindirim sisteminde emilemez, ancak bağırsak bakterileri tarafından parçalanabilir. Bu aktif bileşikler, müshil etkisi yaratır ve bağırsak hareketlerini uyarır.

Sinemaki, ayrıca pek çok müshil ilacında da aktif bir bileşendir. Çoğu insan, sinemaki çayı içtikten sonra 6-12 saat içerisinde bağırsak hareketlerinin arttığını fark eder.

Diğer Kullanım Alanları

Genellikle müshil etkisi için tercih edilse de, hemoroit ile ilişkili rahatsızlıkları gidermek için de kullanılabilir.

Bununla birlikte, sinemaki çayının hemoroit belirtilerini hafifletme ile ilgili etkinliği tam olarak araştırılmamıştır.

Sinemaki Kilo Verdirir Mi?

Sinemaki bitkisi, metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo kaybını teşvik ettiği iddia edilen bitki çayları ve gıda takviyelerine giderek daha fazla dahil edilmektedir. Bu ürünler, “detoks çayları” ya da “yağ yakıcı çaylar” olarak adlandırılmaktadır. Yine de, herhangi bir kilo verme ya da detoks rutini için sinemaki çayının kullanımını destekleyen bilimsel bir kanıt olmadığı unutulmamalıdır.

Bununla birlikte, sinemaki bağırsak dokularının işlevini değiştirerek müshil etkisi yarattığından, çok sık ya da uzun süreli kullanım için uygun olmayabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, birkaç gün sürecek bir detoks döneminde sinemaki çayı içebilirsiniz. Ancak, kilo vermek için en iyi seçeneğin doğru bir diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri olduğu unutulmamalıdır.

Yan Etkiler ve Bilinmesi Gerekenler

Sinemaki çayı, genellikle 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için güvenli kabul edilmektedir. Bununla birlikte, çeşitli yan etkiler ve risklerden de söz edilebilir.

Sinemaki çayının uzun vadeli tüketimi ile ilgili en sık görülen yan etkiler; mide bulantısı, ishal ve mide kramplarıdır. Bununla birlikte, bu belirtiler genellikle hafif seyreder ve bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Bazı kişilerde ise alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sinemaki içeren bir ürüne daha önce herhangi bir alerjik tepki verdiyseniz, sinemaki çayı tüketiminden kaçınmalısınız. Sinemaki, kısa süreli bir kabızlık ilacı olarak kullanılabilir. Doktorunuz aksini belirtmedikçe, 1 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Uzun süreli kullanımı; müshil bağımlılığına ve hatta karaciğer hasarına neden olabilir. Ayrıca, bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir:

  • Kan inceltici ilaçlar
  • İdrar söktürücü ilaçlar
  • Steroidler
  • Kalp ritmi ilaçları

Kalp hastasıysanız, Huzursuz Bağırsak Sendromu’nuz varsa ya da karaciğer hastasıysanız, sinemaki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte, sinemaki emziren kadınlar ve gebeler için önerilmemektedir.

Sinemaki Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Sinemaki içeren bir besin takviyesi; 7 günden daha uzun süre olmamak üzere günde 15-30 mg alınabilir. Çay için ise belirtilen net bir doz önerisi yoktur. Sinemaki çayı için en güvenli seçenek, paketin üzerinde yazan talimatlara uymaktır.

Sinemaki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sinemaki çayı, genellikle hafif, tatlı ve az acı bir tada sahiptir. Diğer bazı bitki çaylarından farklı olarak, kendi başına aromatik bir lezzet sahip değildir. Bu nedenle, hazır paketli bitki çayları, genellikle diğer bitki çayları ve aromalarla birleştirilir. Evde sinemaki çayı hazırlayacaksanız;

  • 1-2 gram sinemaki yaprağı
  • Sıcak su

Bitkiyi sıcak suyun içerisinde 6-7 dakika demlendirin ve günde 2 bardaktan fazla içmeyin. Tadı acı gelirse, içerisine bal veya tarçın gibi doğal bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak…

Sinemaki bitkisi, müshil etkisi ile kabızlık tedavisinde düzenli olarak kullanılan bir bitkidir. Genellikle, kilo kaybını teşvik etmesi ile de tanınır. Ancak, uzun vadeli kullanımı müshil bağımlılığına ve karaciğer hasarına yol açabileceğinden önerilmemektedir. Olumsuz etkilerin riskini en aza indirmek için 1 haftadan daha uzun süre üst üste tüketilmemesi gerekir.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!